Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Ar globos namų septynmetė galėjo pati nevalgyti? PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2013 m. vasario 28, Ketvirtadienis, 07:25

Penki kilogramai – tiek svėrė į Kauno klinikas atvežta neįgali Ventos globos namų mergaitė. Tik jai ne du ar trys mėnesiai (paprastai tiek sveria kūdikiai), o septyneri metai.

Globos namų direktorė Gražina Banienė metė kozirį – diagnozę: mergaitė turi valgymo sutrikimų, todėl pati nevalgė, o ne ją kažkas marino badu. Tačiau kažkodėl ligoninėje vaikas valgė ir greitai priaugo svorio.
Kol kas specialistai aiškinasi, kaip ten buvo, ir žarstosi kaltinimais, o portalas „15min“ domisi, ar tokie maži vaikai gali sirgti valgymo sutrikimais ir kas lemia, kad vaikas gali nenorėti valgyti.


„Vaikai tokiomis ligomis neserga“


Prieš tris mėnesius rašėme, kad kartais žmonių, ypač jaunų moterų, noras būti liekniems(-oms) būna didesnis už baimę ar realią grėsmę numirti. Perdėtai savo svoriu ir išvaizda besirūpinantys žmonės kartais suserga mitybos sutrikimais.

Septynmetei vargu ar rūpėtų dailios kūno linijos ar per platūs klubai, todėl jei paaiškėtų, kad mergaitė tikrai pati nevalgė, reikėtų ieškoti priežasčių, kodėl ji taip elgėsi: ar maistas kėlė kokią nors neigiamą asociaciją, ar vaikas nejautė alkio, ar patyrė stresą.

Nors septynmetė, atvežta į klinikas, atrodė kaip plonu odos sluoksniu aptrauktas skeletas ir vargiai galėjo pajudėti, gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė, dešimt metų dirbanti Valgymo sutrikimų centre, iškart atmetė anoreksijos variantą, nes, anot specialistės, vaikai tokiomis ligomis neserga.

„Negaliu tiksliai pakomentuoti, bet tikrai nemanau, kad šiuo atveju yra valgymo sutrikimas, nes anoreksija paprastai prasideda vėlesniame amžiuje, paauglystėje. Labai labai retas atvejis, kad septynerių metų vaikui būtų nustatyta anoreksija“, – teigė A.Jauniškytė.

Gydytojai dietologei neteko dirbti su valgymo sutrikimu sergančiais vaikais, tačiau A.Jauniškytė argumentuoja, kad yra labai įvairių su valgymo sutrikimu susijusių ligų, dėl kurių žmonės atsisako valgyti, ir tai nebūtinai susiję su svorio mažinimu.

Apskritai valgymo sutrikimų yra įvairių: nervinė bulimija, nervinė anoreksija, persivalgymo sutrikimas, selektyvus valgymas, visiškas maisto atsisakymas ir pan.

Specialistai orientuojasi ne pagal tai, kiek ar ko valgo žmogus, bet kiek laiko tęsiasi jo nepakankama ar netinkama mityba, taip pat, kiek svorio žmogus prarado.


„Grėsmė sveikatai atsiranda tuomet, kai kūno masė sumažėja 15 proc., net jei prieš tai vaikas buvo nutukęs. Toks svorio netekimas rodo, kad kažkas negerai, nebent svoris buvo mažinamas specialiai. Kalbant apie vaikus atsižvelgiama į šį faktorių, o žmonėms nuo 16 metų skaičiuojamas kūno masės indeksas. Jei jis mažesnis nei 18,5 proc., kyla pavojus sveikatai“, – paaiškina A.Jauniškytė.

Kadangi šios mergaitės svoris buvo neįtikėtinai mažas, tai reikštų, kad grėsmė sveikatai yra, net jei prieš tai ji svėrė taip pat nenormaliai mažai – 6 kg.

Gydytojos dietologės teigimu, nepakankamos, nevisavertės mitybos padariniai gali pasimatyti greitai, bet gali išryškėti tik po dešimties ar net penkiolikos metų, priklausomai nuo to, ar smarkiai organizmui trūksta įvairių medžiagų.

„Jeigu yra baltymo ir energijos stokos mitybos nepakankamumas ir svoris mažėja, pasekmių sveikatai yra ir jos gali būti netgi labai ilgalaikės: gali išretėti kaulai, sumažėti kaulų, smegenų ir raumenų masė, vidaus organai, kurie tada silpniau atlieka savo funkcijas“, – nepakankamos mitybos pasekmes vardija specialistė.

„Tai prievartos aktas“


Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys vienareikšmiškai teigia, kad septynmetė, sverianti penkis kilogramus, yra nepriežiūros ir profesionalumo stokos pavyzdys.

„Tai yra prievartos aktas, kadangi nepriežiūra Europoje labai aiškiai traktuojama kaip prievarta. Faktas, kad kai vaikas atsiduria aplinkoje, kur jam yra malonu, kur juo rūpinasi, svoris auga žaibiškai aukštyn. Kauno ligoninė sugebėjo tą padaryti per kelias dienas. Mergaitė pradėjo bendrauti, atsirado emocija. Tai rodo kažkokius dėmesio sutrikimus, kalbant apie globos namų ir mergaitės santykį“, – svarsto specialistas.

Psichiatras teigia, jog įmanoma, kad, įvykus kokiems nors vidiniams pokyčiams, vaikas atsisakytų valgyti ar bendrauti, plius kad konkrečiai ši mergaitė turi negalią, bet, anot L.Slušnio, su šia situacija globos namai nesusidorojo.

„Jeigu kas nors vaikams, ypač tokiems, nepatinka, jie gali psichologiškai nepriimti maisto, juos gali pykinti, jiems gali būti bloga, tačiau reikia ieškoti priežasties. Jeigu blogai vaikui, pasidairykime, kas iš suaugusiųjų ką daro. Mergaitė – neįgali; tai vaikas, kuris turi problemų, vien tai, kad ji globos namuose, jau yra traumuojantis faktas, tad nereikia ieškoti jos kaltės. Globos namai turėtų tylėti – ten yra problema.“

L.Slušnys siūlo šioje situacijoje neieškoti psichologijos, o ieškoti žmogiškumo.

„Iš mano kabineto mergaitė, jei matau, kad sveria stipriai mažiau, nei turėtų, ar ji nori, ar nenori, neišeina. Yra vienintelis klausimas: į kurią ligoninę tu važiuoji? Aš nežaidžiu, nes žinau, kad kitą dieną galiu turėti lavoną. Tol, kol nematysiu, kad atsistato fiziologinės būsenos, net neturiu ką šnekėti apie kažkokius psichologinius išvedžiojimus. Galima apie juos kalbėti vėliau, bet pirma reikia žmogų ant kojų pastatyti“, – įsikarščiavęs kalba vaikų ir paauglių psichiatras.


Anot jo, nepastebėti, kad vaikas sveria katastrofiškai mažai – neįmanoma, o jei mergaitė atsisako valgyti ir darbuotojai nežino, kaip vaiką pamaitinti, reikia su kuo nors pasikonsultuoti ir rasti išeitį iš keblios situacijos, o ne prieiti iki tokios stadijos, apie kurią dabar kalba visa Lietuva.


 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla